blogi
Samsung S7 - kas parim kaamera/telefon hübriid?
Kaamera - Ma arvan, et iga fotograafi jaoks number 1 küsimus. Kui see punkt on jama, siis järgmisi punkte ei tulegi.
Operatsiooni süsteem - Siin on igavene dilemma - kas iOS või Android. On olemas veel teisi OP süsteeme, aga nende turuosa on nii väike, et neid ei maksa isegi mainida. Põhivõitlus toimub siiski kahe gigandi vahel.
Aku - Peamine küsimus seisneb selles, kui kaua telefoni aku siiski reaalselt vastu peab? Sellele leiad vastuse juba altpoolt.
Mälu - Kui teed väga palju selfiesi, siis ju vaja teada, mitut selfiet telefon ikkagi mahutab.
Hind - Hetkel on kõige odavam pakkumine 659€ Kermeti telefonipoes. Võrdluseks kõige odavam iPhone 6s (16GB) on samuti 659€.
See väike tekstiriba, mis näitab kuupäeva, kella ja akut on Samsungi uus "Always on" idee. Nimelt on selle funktsiooni abil ekraanil pidevalt põlemas sulle vajalik info. Sa saad ise valida, mida tahaksid, et kuvatakse. Mitu korda päevas sa vajutad oma telefoni home nuppu, et lihtsalt kella vaadata? 10,20,40 korda? Keskmiselt üle 150 korra! Mõtle, kui palju see akut võtab, kui igakord ekraani sisse ja välja lülitad. Samsung on selle "probleemi" aga lahendanud nii, et ekraan näitab olulist infot pidevalt. Aga kui sul on telefon taskus või laua peal ekraaniga vastu pinda, siis see on kustus ja akut ei kulu.
Olles ise põline iOSi kasutaja, siis Android oli minu jaoks täiesti kaardistamata ala. Eks inimene kardabki seda, mis on tema jaoks võõras. Androidi süsteemi kasutamata olin juba eelarvamusel, et see on keeruline ning jama ja iPhone on ideaalne. Selline tüüpiline iPhone pooldaja jutt. Suur oli aga minu üllatus, kui kuskil tunniga oli Android täiesti selge. Ja veel nii selge, et tõmbasin kohe endale uue teema alla ning Android muutus 10x ägedamaks. Tegin oma temaatika minimalistliku ja musta. Üsna sarnane ka mu kodulehele. Kahju, et sellist võimalust iOS'is ei ole.
OP süsteem ise tuli ca 20 eelinstalleeritud appiga, mis kõik osutusid kasulikuks. Ei olnud ühtegi sellist rämpsäppi, mida oleks koheselt tahtnud maha lasta. Kes iPhone kasutanud, see teab, et kahjuks iOSiga tuleb üsna mitu rämpsäppi kaasa. Millal sa viimati näiteks iPhone aktsia äppi kasutasid!? :D
Aku pidas väga hästi vastu. Oma eksperimendi käigus käisin talvisel ajal rabas pildistamas ning mu iPhone akut oli 85% alles. Ühel hetkel pani föön aga pildi tasku ja keeldus uuesti sisse lülitumast. Samsungiga sellist asja ei juhtunud. Seda probleemi on muideks veel päris paljud iPhone kasutajad kurtnud. Miinuskraadide juures muutub föön telliskiviks. 1-0 Samsungi kasuks.
Kui tulla nüüd tehnilise info juurde, siis laadimine võttis 0st 100% aega ca 75 minutit. See on täiesti arvestatav aeg. Lisaks on võimalik kasutada kiirlaadijat, mis annab ca 15 minutiga juba paarkümmend protsenti akut. See on hea olukorras, kus pead ootamatult kodunt lahkuma aga oled unustanud telefoni eelnevalt laadida.
Keskmine kasutus (Facebook, Instagram, natuke netis surfamist ja mõned kõned) andis mulle ca 2 päeva kasutust. Tänasel nutiajastul jällegi üsna hea tulemus.
Antud telefon tuli 32GB. Esialgu võib tunduda see number väike, aga kui ma vaatasin oma iPhone mälukasutust, siis see ei kurvastanud mind üldse. Nimelt on see 64GB aga olen sellest kasutanud aastaga vaid 16GB. Aga isegi kui 32GB peaks sulle väheks jääma, siis Samsungile on võimalik lisada kuni 200GB mälukaart, mis teeks mahuks ca 232GB. Ma kahtlen sügavalt, et keegi suudaks selle täis panna :D
Samsung S6 oli 16MP kaameraga ning S7 on 12MP kaameraga. Jah, see number on väiksem. Aga see number ei näita midagi. Kui ainult see number oleks tähtis, siis võiks kõik osta Nokia Lumiad, millel on 41MP. Number üksi ei tee midagi, tähtis on see, kuidas seda infot telefon ära kasutab ning mis objektiiv on ees.
Samsung S7 on esmakordselt kasutusel Dual Pixel Stabilisatsioon. See keeruline nimekombinatsioon tähendab kergemalt õeldes kiiremat autofookust. Kaamera fokuseerib kiirelt ja täpselt. Ametlike tulemuste põhjal on see näiteks S6ga võrreldes pimedates oludes 95% parem. See on meeletu vahe!
Nüüd aga kõige magusama osa juurde. S7 tuleb F/1.7 avaga. Mida väiksem number, seda parem. Et veelgi täpsem olla, siis väiksem number tagab pildile "udususe". Oled mõnikord pilti teinud kellestki ja taust ei ole hägune, vaid on terav? Vot selle numbri pärast nii ongi. Mida väiksem number, seda udusem on taust ja seda professionaalsemat muljet saad jätta. Päris paljud algajad fotograafid küsivad mu käest, et kuidas saada taust uduseks. Siin peitubki see saladus. Kasuta pildistamisel lahtist (loe väikse numbriga) ava ja su pildid on kümme korda professionaalsemad. Hetkel viimane iPhone 6s kui ka iPhone SE on sama megapikslite arvu ja sama objektiiviga, mis iPhone 6. Antud hetkel oli mul käepärast iPhone 6, millega viisin ka võrdluse läbi. Kuna kõigil kolmel mudelil on sama kaamera (sama megapikslite arv ja sama objektiiv), siis see põhimõtteliselt ilmestab neid kõiki kolme.
See 2.2 vs 1.7 vahe on tegelikult meeletu. Kõik pildid on otse telefonist tulnud ning neid ei ole kuidagi timmitud. Siin eristub selgelt välja vahe. Kui vaadata okste või lume udusust, siis on ilmselge võitja Samsung. Samsungi toonid on võibolla veidi kontrastsemad ja värv sügavam, aga mulle selline lahendus meeldibki.
See ei ole võibolla kõige kunstilisem pilt, aga on hea näide, kui hea on S7 "tausta kontroll". Taga olevad inimesed on täiesti udused ning portree on väga hästi välja joonistunud.
See taust on lihtsalt nii ideaalselt udune. Ma ei oskaks kunagi arvata, et see on tehtud telefoniga. Sellisest kvaliteedist võis vanasti unistada. Ma ei näe mingit põhjust, et keegi peaks kaasas enam seebikarpi kandma. Telefon teeb neile korralikult silmad ette.
Või siis see portree, mis on otse telefonist tulnud. Kasutasin valgustamiseks ainult ühte beauty dishi pealt. Kui sa vaid näeksid seda väljaprindituda suurelt. Detailirohkus on hämmastav!
Ma ei ole küll väga selfiede tegija aga testi mõttes tuli ka see aspekt ju ära kasutada. Eeskaamera objektiiv on samuti F/1.7, aga megapiksleid on vaid 5MP. Sellegipoolest on pilt üsna hea. Alljärgnevat pilti sai täiesti vabalt suurelt projektoriga seinale lasta. Ja kui arvestada, et enamike inimeste jaoks on esikaamera suurimaks väljundiks arvutiekraan või instagrami feed, siis on ju päris tore.
Ühel hetkel avastasin, et esikaamerat kasutades on seal üks huvitav režiim. Põhimõtteliselt on neli erinevat funktsiooni, mille abil saab ennast koheselt nö. ilusamaks tuunida. Enam ei olegi photoshoppi vaja.
Esimene variant on nahatoon. Kui sul on kehv nahk, siis enam ei ole muretsemiseks põhjust. Kaamera "pehmendab" automaatselt su nahka ja kõik ebatasasused kaovad. Isegi mu sassis habe läks siledamaks
Kitsa näo funktsioon võttis külgedelt kohe mitu kilo alla. Polegi vaja enam trenni minna. :D
Suure silma funktsioon tegi kohe mu kurjad silmad palju rõõmsaks :D
Paari nupuvajutusega kaotasin paar kilo, muutusin rõõmsamaks ja nahk muutus ilusamaks. Kes saaks selle üle küll viriseda! Kõige parem on vast siiski seda oma silmaga ise näha, nii et sellest videost saad oma silmaga näha muutust :)
Kuna ma olen fotograaf, siis ei saa üle ega ümber kaamera erinevatest funktsioonidest. Ja sellel telefonil on päris mitu vinget funktsiooni.
Päris kõiki ei hakka süvitsi lahti võtma, aga etteruttavalt võin õelda, et Auto režiim on tegelikult ka kõige nõudlikumale fotograafile ideaalne. See saab kõigega hakkama. Mis siis veel tavakasutajast rääkida.
PRO režiim:
Sul on võimalik muuta säri, iso, valgebalanssi, fookuskaugust ja värvitooni. See on punase noolega tähistatud. Rohelisega on näha fookuspunkte, mis siis ise automaatselt püüavad lähimale objektile fokusseerida. Samuti tunneb see koheselt inimese näo ja teravustab sellele.
Järjest rohkem ja rohkem videomaterjali tehakse tavaliste telefonidega. Järjest tähtsamaks muutub kiirus ja mugavus ning telefon on selles osas esikohal.
Videod tegin Ultra HD's ja ilusa ilma korral on videopilt kristallselge.
Isegi kõige halvemates valgustingimustes saab kaamera ideaalselt hakkama. Olin Eesti Laulul Saku Suurhallis pildistamas, kus valgus oli väga minimaalne ning kaamera suutis siiski üsna kvaliteetselt selle jäädvustada:
Mu kõige lemmikum funktsioon on siiski aegluup. Sellega saab üsna ägedaid kaadreid püüda.
Tooksin siia ka võrdlusena ühe väga rasketes valgustingimustes tehtud aegluubi. Eks oma silm on kuningas ning seetõttu olen sulle teinud kaks videot.
See on tehtud õhtul pimedas ning valgusallikana kasutatud vaid ühte tänavavalgust. Vaata kõigepealt, kuidas iPhone 6 sellega hakkama sai:
Tundus täitsa okei vist? Aga vaata nüüd Samsungi S7 oma:
Vau! See vahe on minu arust fenomenaalne. Puhtalt selle videopildi puhul müüksin ma oma iPhone maha ja sammuks otsejoones poodi ning nõuaks Samsungi. Kui ma need videod telefonides kõrvuti panin, siis mul jäi lihtsalt suu lahti. See vahe on nii suur.
Loodetavasti oled nüüd saanud väikse pilguheite, milline Samsung S7 on. See telefon suretab seebikaamerad välja. Kõige parem kaamera on see kaamera, mis on sul alati kaasas ning enamasti on telefon sul ka alati kaasas. Ma ei saanud küll seda põhjalikult katsetada, aga S7 on IP68 tasemel garanteeritud vee- ja tolmukindel. Maakeeli õeldes võid selle telefoniga dušši all rääkida või liivatormis selfiet teha. Mida veel ühelt telefonilt paluda võiks!?
Lõpetuseks mainiksin ära, et selle telefoniga printisin välja A3+ suuruses pildid, mis panid nii mind kui Aleksit imestama. Me ei olnud trükikojas nii suuri pilte veel lihtsalt telefonist välja printinud. Nende kvaliteet oli lihtsalt nii hea. Mitte keegi ei uskunud, et need tulid sellest telefonist. Ja kui mõelda, et tavaliselt lastakse vaid 10x15 suuruses pilte välja, siis kvaliteedi puudust ei tule ;)